Ősz derekán, amikor lassan a természet rendje és az óraállítás is korábbra tolja az esti szürkület beköszöntét, igazán élvezetes dolog gyertyát önteni. Otthon, házilag is könnyen kezelhető eszközökkel, és természetesen gyerekkezek segítségével!
A gyertyaöntés eszközei
- vízforraló edény
- olvasztó tál vagy üveg (célszerű olyat választani, aminek van kis csőre, a könnyebb kiöntéshez)
- viasz
- kanóc
- kanóc tartó (pl. hurkapálcika, amihez a kanócot rögzíthetjük, a viasz megdermedéséig)
- forma (amibe a viaszt öntjük)
Szabadon választható további hozzávalók:
- festék, a színezéshez
- magvak, fűszerek a gyertya díszítéséhez
- illóolajok az illatosításhoz
Milyen viaszt használjunk otthoni gyertyakészítéshez?
- Leginkább a szójaviaszt ajánljuk, ami könnyen kezelhető és teljesen természetes. SzÍnezhető. illatosítható, könnyen olvasztható.
- A legelterjedtebb viasz, a paraffinviasz. Előnye, hogy gyorsan olvad és olcsón beszerezhető. Hátránya, a benn található vegyi anyagok.
A gyertyaöntés lépései
- Szerezzünk be viaszt (szójaviaszt, paraffinviaszt vagy méhviaszt), de használhatunk akár a háztartásunkban fellelhető, kis darab gyertyákat is, amiket újraönthetünk! Újrafelhasználás során a régi gyertya viaszát vagdossuk kis darabokra, hogy könnyebben olvadjon.
- Tegyünk fel, kb 1 liter vizet a vízforraló edénybe, majd abba állítsuk bele az olvasztó tálat, amibe a viaszt tesszük. A viasz olvadását az óvatos kevergetés segíti. Ezt ne bízzuk gyerekekre a balesetek elkerülése végett!
- Az olvadt viaszba ekkor keverhetünk illatanyagokat és különféle apró magvakat, fűszereket.
- Az öntőformába lógassuk bele a kanócot, az aljára tegyünk egy kis nehezéket, ami nem engedi a kanócot elmozdulni. A kanóc tetejét meg rögzítsük az öntőforma tetejére helyezett hurkapálcikára.
- Öntsük a formába a megolvadt viaszt, majd hagyjuk kihűlni.
A házilag készített gyertyák kedves ajándékok és hangulatos szobadíszek is lehetnek. Az esti vacsoránál ne felejtsük meggyújtani őket, a gyerekeknek ez igazán emlékezetes élmény lesz!