Forró edények, éles kések, törékeny poharak? Érdemes a nyári szünetben a konyha tájékán is körbenéznünk, hogy minél biztonságosabbá tegyük itt is a teret.
- A magas pult és asztal veszélyes lehet, ha széken térdelve próbál segíteni gyermekünk. Vigyünk be egy alacsony gyermekasztalt, ami mellett kényelmesen ülve ( esetleg állva) lehet dolgozni.
- Vegyük komolyan a segítő kezeket! A főzés megkezdése előtt varrjunk a gyermek méretében edényfogót, kötényt.
- A konyhában nagy a csúszásveszély! Kerüljük a zokniban segítőket. 4 év alatt érdemes kiscipőt vagy szandált húzni, különösen, ha apró szemcsés vagy csúszós anyagokkal dolgozunk (zsemlemorzsa, liszt, rizs stb).
- Gondoljuk át előre, hogy a sütőből kivett forró tepsit hova tesszük (magas pult, erkély)
- Konyhai gépeket ne adjunk a gyermek kezébe. A nagyobb állványhoz rögzített gépek a biztonságosabbak, de ezek használatakor is csak megfigyelőként legyen jelen gyermekünk.
- Életkornak megfelelő munkákba vonjuk be a gyerekeket: 3 éves kor körül inkább a sütés előkészületeibe, 5-6 éves kor között már komolyabb munkákra is foghatjuk.
- Mindig figyeljünk a gyermek kezébe adott eszközökre: ha kést használhat már a gyermek recés élű, és lekerekített végűt adjunk neki.
- Soha ne főzzünk együtt, ha fáradtak vagyunk, vagy ha meg kell osztanunk a figyelmünket (pl vendégünk van, telefont várunk). Ugyanez érvényes, ha a munka közepén zavar meg minket valaki: ne vegyük fel a telefont, a gyermekünk és az együtt töltött idő legyen a legfontosabb!
A fenti cikket, a LurkóVilág felkérésre, Hoffmann Piroska védőnő írta.
A fenti írás a LurkóVilág nyomtatott magazin 2007. tavaszi (I.évf. 1.sz.) számában jelent meg.