Karácsonyi illatok és aromák

karácsonyi illatok

Télen és különösen Karácsony idején van néhány illat, aroma melyek használatával lakásunkban ünnepi hangulatot tudunk varázsolni, süteményekbe téve pedig ünnepi ízeket tudunk előcsalogatni. Íme, néhány illat, aroma, amely nemcsak az előzőekben említett helyeken használhatunk, de akár fürdővízbe vagy szárított virágra csepegtetve is kifejti hatását.

Minden esetben figyelmesen kövesd a következő tanácsokat!

  • Az illóolajokat kizárólag külsőleg használd. Belső alkalmazásukat orvossal vagy természetgyógyász egyeztesd.
  • Az illóolajokat csecsemőknél, gyermekeknél, terhesség esetén és epilepsziára hajlamos egyéneknél szakemberrel egyeztetve szabad csak alkalmazni.
  • Terápiás hatásuk a teljesen természetes eredetű olajoknak van, ezeket szakboltokban tudod megvásárolni, kerüld el a mesterséges műaromákat.
  • Egy-egy új olaj használata előtt mindig végezzünk el allergia próbát!

Ánizs

A színtelen, halványsárga illóolaját használhatjuk emésztési zavarok, köhögés valamint légzőszervi- és szájüregi megbetegedések, nőgyógyászati problémák és baktériumölő hatása által fertőzések okozta bőrbántalmak kezelésére.

A csillagánizs aroma reumás panaszok enyhítésére, valamint étvágyjavításra, emésztés elősegítésére alkalmas elsősorban, melyet a magvaiból, vízgőzzel való lepárlás útján állítanak elő.

Az ánizs ártalmatlan, antitoxikus köptető és görcscsillapító egyben, mandulagyulladáskor az ánizsolaj mellett kortyolgassunk zsálya és borsmentával kevert teafőzetet.

Fahéj

Származási helye: Sri Lanka, Madagaszkár, Dél-India, Burma és Indokínában honos örökzöld, trópusi fa leveleiből desztillált illóolajat depresszióra, mentsruációs panaszokra, impotenciára, emésztési zavarokra, meghűlésre, fogyasztásra, izomfájdalmak kezelésére és szájápolásra alkalmazhatjuk. Gyógytulajdonságait az illóolajok általános felhasználási módszerein keresztül tudjuk elérni: aromalámpás párologtatással, bedörzsöléssel, illatos fürdővízzel és szájöblögetéssel is. Antiszeptikus hatása ellenére érzékeny bőrre ne alkalmazzunk közvetlenül fahéj olajat, de influenzás időszakban, meghűléses megbetegedéseknél fertőtlenítő szájöblítőként használhatjuk. (Fontos, hogy gargalizálás előtt nagyon alaposan keverjük össze az olajat a vivőanyaggal.)

Fahéj felhasználásához ötletek:

  • ajtó vagy asztali díszre tűzzünk fahéj rudakat is, amelyek így titkon illatoznak
  • készítsünk illatpárnát, amelynek töltőanyaga közé őrölt fahéjat szórunk, íly módon az otthonunk bármely zugát fahéj-illatba öltöztethetjük
  • öntsünk gyertyát, amit fahéjrudak vesznek körbe, ez látványnak is nagyon szép

       Fahéj a konyhában: ahol lehet, helyettesítsük a kakaót fahéjjal!

  • kakaós csiga mintájára készítsünk fahéjas csigát
  • kakaós palacsinta vagy a kakaóval szórt tejbegríz tálalásakor gondoljuk a fahéjas porcukorrra
  • süteményekbe is használjunk fahéjat, készételeket (pl. túrós gombóc, palacsinta, almás pite) szórjunk meg fahéjas porcukorral

Gyömbér

Az erősen aromás pikáns illatú gyömbér széles körben alkalmazott emésztést elősegítő fűszer (szélhajtó, gyomorerősítő), illatszer komponens és hangulatjavító afrodiziákum. Egyéb gyógytulajdonsága: fájdalomcsillapítás (fejfájás-, izom- és ízületi fájdalmak, sportsérülések), vérkeringés fokozás, gyulladáscsökkentés. A bőrön és a nyálkahártyákon keresztül fejti ki jótékony hatását, így külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazhatjuk, kiegészítve az orvosi, természetgyógyászati vagy pszichoterápiai kezelésünket.

A hagyományos alkalmazási módszerek (aromalámpás párologtatás, illatos fürdő, inhalálás) mellett készíthetünk speciális lábfürdőt is, de az ne legyen melegebb 38 fokosnál!

Lucfenyő

Az olajat a közkedvelt hazánkban is honos ?karácsonyfából?, a lucfenyő tűleveleiből és terméseiből vonják ki.  Legfőbb aromaterápiás alkalmazási területe a légzőszervi fertőzések, a fájdalomcsökkentés, valamint a máj és vese tisztítása, karbantartása.

Közismert, hogy a légúti megbetegedések sokszor a helységek helytelen légkondicionálására vezethetők vissza. Erre a problémára és a levegő szagtalanítására és illatosítására is alkalmazhatjuk a lucfenyőolajat, ha pár cseppjét a levegőáramlásába juttatunk. A klimatizáló berendezés betétjét is átitathatjuk, de a hagyományos aromalámpás párologtatással is elérhetjük a fent említett pozitív hatásokat.

Fenyő felhasználásához ötletek:

  • készítsünk adventi koszorút fenyőágakból
  • gyertya köré kössünk egy-két kisebb fenyőágat, ami igazán szép dísze lehet szobának, konyhaasztalnak de akár fürdőszobának is

       Ismered a fenyőszörpöt? 

  • Idén először készítettünk itthon fenyőszörpöt, ami kiváló gyógyhatással bír köhögés esetén! Figyeld a portált, tavasszal, amikor a fenyőfák ismét hajtani kezdenek, megosztjuk a receptet!

Narancs

Az illóolaj fertőtlenítő és antibakteriális, emellett emésztést javító és görcsoldó hatású, ezért készítmények egyik alkotórészeként hasznosítják.

Számos gyógyító hatása is ismert a sárga színű narancsolajnak: főként az emésztésre és a tüdőre hat, emellett étvágygerjesztő, epehajtó, hurutoldó, köhögéscsillapító; serkenti a vérkeringést, vértisztító, szíverősítő, lázcsillapító, és kedélyjavító.

A keserű narancsból készült illóolajat elsősorban légúti fertőzések idején alkalmazzák légtér illatosításra, valamint masszázs- és fürdőolajok alkotórészeként. A gyümölcsös kellemes narancsillat felélénkít, legyőzi a stresszt és a feszültséget, alkalmazhatjuk fürdővízben, párologtatással, bedörzsöléssel és szájöblögetéssel is, keverve rózsafa- citromfű- vagy bergamottolajjal.

Narancs felhasználásához ötletek:

  • egész narancsba szúrjunk szegfűszeget, amit szalaggal átkötve fel is lógathatunk szobadísznek
  • szeleteljük fel a narancsot és hagyjuk lassan kiszáradni. Az így kapott narancskarika nem csak a lakás, de a karácsonyfa dísze is lehet.
  • fogyasztás előtt a narancs héját vágjuk be 8 gerezdre, így óvatosan hámozva egy kiyílt virág-alakot kapunk. Tegyük ezt a fűtőtestre, ami nem csak szép dekoráció, de egyben illatozó is.

       Narancs a pohárba! 

  • Fogyasszunk rendszeresen frissen préselt narancslevet, amelynek magas C-vitamintartalma erősíti az immunrendszert a téli megfázásos hónapokban!

Szegfűszeg

A világossárga, vagy megbarnult szegfűszegolajat rügyből, levelekből és hajtásokból egyaránt vízgőz desztillációval állítják elő, fő eleme az eugenol, mely erős antiszeptikum és tonizáns. Gyógytulajdonságait elsősorban a fog- és szájápolás; a légúti panaszok, az izom- és ízületi fájdalmak, a sportsérülések kezelése, a reumás megbetegedések és a bőrproblémák esetén fejti ki. Az illóolajat hatásfoka miatt inkább külsőleg használjuk, például kenőcsökbe mozgásszervi panaszok kezelésénél, illetve párologtatáshoz fertőtlenítő és köhögéscsillapítóként.

Szegfűszeg felhasználásához ötletek:

  • készítsünk szegfűvel tömött illatpárnát
  • díszítsünk vele narancsot, gyertyát
       Szegfűszeg az ételekbe!
  • használjuk főzés során, pl, gyümölcslevesbe, kompótba, felnőtteknek forralt borba

Szerzői jogok

A LurkóVilág.hu honlapon megjelent írásokat a LurkóVilág felkérésére írták gyermekértő szakemberek, óvodapedagógusok és szülők.
Azok átvétele, másolása, más portálon való megjelenítése csak előzetes hozzájárulásunkkal lehetséges. 
Szerkesztőségünk elérhetősége: lurkovilag@lurkovilag.hu

További írások, amik érdekelhetnek!