Lázár Katalin – Népi játékok

Szerző:
Mozdulatutánzó játék

Tudtad-e, hogy milyen játék a „rántócska, ostoros, sudarazás” ?

Mozdulatutánzó játék. Egymás mellett elhelyezkedő játszótársak kézfogással „láncot” alkotnak. A lánc egyik vége a „rántó”, a másik vége a „csombék”. Futásnak erednek együtt, majd a rántó erős, kanyarító mozdulattal az egész láncot („ostort”) meghúzza, mire az gyorsan bekanyarodik. A kanyarodás a rántóhoz közelebb eső tagoknak könnyebb, a távoliaknak nehezebb. Legnehezebb szerepe van a „csombék”-nak, aki nagy, gyors léptekkel iparkodik a többivel lépést tartani. Nagy ívben kanyarodik be. Nagyon kell ügyelnie, különben elesik és felgurul.
További játékokat a könyvben találsz!

Kozma Andrea, a „Magyar Nyelv” szerkesztőjének közreműködésével.

A fenti írás megjelenési dátuma a lurkovilag.hu óvodai portálon: 2013-07-22

Szerzői jogok

A LurkóVilág.hu honlapon megjelent írásokat a LurkóVilág felkérésére írták gyermekértő szakemberek, óvodapedagógusok és szülők.
Azok átvétele, másolása, más portálon való megjelenítése csak előzetes hozzájárulásunkkal lehetséges. 
Szerkesztőségünk elérhetősége: lurkovilag@lurkovilag.hu

További írások, amik érdekelhetnek!
Körjátékok

Körjátékok

Az énekes gyermekjáték térformatípusa. Egyéb elnevezése: kört fogás, körbeállás, kört kerítés. A gyermekek körbeállnak, így lépegetnek, ugrálnak vagy – ritkán – tánclépéssel haladnak. A körtagokon kívül egy vagy több különálló szereplője is lehet a játéknak, akik másféle mozgásokat végeznek, pl. táncolnak.

bővebben
Métázás

Métázás

A méta egy hagyományos magyar labdajáték, amelyet két, tíz-tizenöt főből álló, ütőkkel felszerelkezett – többnyire gyerekekből, diákokból álló – csapat játszik. A méta játék mai formájában a várháborúk emlékét őrzi. Eredetileg a városi iskolák, kollégiumok diákságának kedvelt játéka volt, amelyet idővel a vidéki települések ifjúsága is átvett.

bővebben