Fogszakorvosunk írásában praktikus tanácsokat ad, amelyek segíthetnek abban, hogy gyermekeink számára természetes mindennapi rutinná váljon a rendszeres, és alapos fogmosás.
A szülők kulcsszerepet játszanak abban, hogy életük első éveiben segítsék gyermekeiket a megfelelő szájápolási gyakorlat kialakításában. A szülőknek irányítaniuk és felügyelniük kell a fogmosást körülbelül a gyermek életének első 12 évében, amíg annak motoros és mentális működése lehetővé nem teszi a megfelelő fogmosási technikák rutinszerű alkalmazását.
Mossuk-e az első kis tejfogakat?
Már az újszülött kisbabánk fogatlan száját is töröljük ki szoptatás után egy nedves gézdarabbal vagy pelenkacsücsökkel! Az első fogak megjelenésekor a szájápolás így már természetes lesz.
Általában azt javasoljuk, hogy az első születésnapjára lepjük meg kisbabánkat egy jó gyerekfogkefével! Legyen puha, kisfejű és izgalmas színű, formájú.
Kétéves kortól kezdve a fogakat naponta kétszer kell mosni, borsónyi mennyiségű fogkrémmel. Miután elsőként a gyermek a fogát megmosta, a szülőnek kell a fogakat alaposan átkefélniük. 6 éves kortól kezdve a gyermekek már képesek naponta kétszer önállóan fogat mosni, azonban a szülőknek továbbra is felügyelniük kell a fogmosást, és 12 éves korig utána kell kefélniük.
Fogmosás aranyszabályai
- Fontos, hogy fogkrémet ne adjunk addig, amíg nem tanítjuk meg köpni, öblíteni. Ezután is csak borsónyi gyerekfogkrémet használjunk!
- Kerüljük a különböző gyümölcsízesítésű fogkrémeket, hiszen nehéz megmagyaráznunk egy kicsi gyereknek, hogy miért nem szabad lenyelni, amikor olyan finom.
- Nagyon fontos a szülői példamutatás, a gyerekek nagyon szeretnek utánozni, ezt használjuk ki!
Fogmosás játékosan
Játékosan tanítsuk, ne érezze nyűgnek, kötelességnek. A tisztogatásban hagyjunk önállóságot, adjuk meg a próbálkozás lehetőségét, a tapasztalatszerzés örömét. Befejezésként viszont minden fogat mi dörzsöljünk át! Engedjük önállóan, de legalább hat éves korig este mi is mossuk meg!
Készüljünk fel arra is, hogy gyerekünk életében többször eljöhet a dackorszak, ilyenkor megmakacsolhatja magát. Legyünk türelmesek és inkább ne erőltessük pár hétig a tökéletes tisztaságot. Ne utáltassuk meg egy életre a fogmosást, inkább meséljünk és játszunk!
- Meséljünk a fognyűvő manócskákról, tudja, miért kell fogat mosni!
- Ragasszunk a fürdőszoba csempéjére egy lapot, ahol minden egyes fogmosást kis matricával, pecséttel vagy rajzzal jutalmazunk.
- Menjünk el együtt a boltba és válasszunk együtt fogkefét! Sokszor már ez is meghozza a fogmosási kedvet.
- Mossunk együtt fogat! Vidáman, és alaposan.
Válasszunk a gyermek korának megfelelő fogkefét!
Fontos az is, hogy milyen fogápolási eszközt adunk gyermekünk kezébe. Léteznek olyan speciálisan kisgyermekeknek kifejlesztett fogkefék, amelynek kialakítása tökéletesen illeszkedik, belesimul az apró kezecskékbe. Sörtéi lekerekítettek, így még az első, ügyetlenebb fogmosások alkalmával sem sértik a fogínyt. Azt viszont, hogy tényleg rendesen megmosták-e a fogaikat, még sokáig ellenőrizni kell.
Fontos, hogy a fogkefét le kell cserélni, amint annak sörtéi szétállnak, vagy szögben kihajlanak, mivel ebben az állapotban felsérthetik az ínyszövetet. Tekintve, hogy az egészen kis gyermekek gyakran ráharapnak a fogkefére, az ő fogkeféjüket hathetente cserélni kell.
Dr. Piskóty Ildikó, fogszakorvos írása
A fenti írás a LurkóVilág nyomtatott magazin 2007. őszi (I.évf. 3.sz.) számában jelent meg. Feltöltés dátuma a lurkovilag.hu óvodai portálra: 2008-07-22.