A néphagyományőrzés az óvodai nevelési programunk egyik kiemelt célja, amely áthatja a nevelésünk egészét és a gyermekek tevékenységeit. A farsang óvodánk egyik olyan ünnepe, amelyet a néphagyomány ápolás szellemében rendezünk, szervezünk. Két csoportos óvodánkban minden évben nagy lelkesedéssel készülnek gyermekek, szülők és óvodai dolgozók együtt a közelgő télbúcsúztató farsangra.
Több éven keresztül a szülők részvételével zajlott az ünneplés. A szülőknek mókás, vidám műsort adott elő mindkét csoport, melyben farsangi versek, dalok, vidám tánc, kisebbeknek medvéről szóló versek, dalok, játékok szerepeltek. A gyermeklétszám emelkedése, az óvodai helyiségeink szűkössége miatt ebben az évben csak a gyermekekkel ünnepelve fogjuk búcsúztatni a telet.
A farsangi ünneplésünk, készülődésünk folyamata:
- A szülőkkel megbeszéljük, hogy egyszerű jelmezbe öltöztessék erre a napra a gyermekeket, lehetőleg a gyermek ötletét, kívánságát meghallgatva.
- Megismertetjük a gyermekeket a farsangi népszokásokkal, a vigasságok történetével, életkori sajátosságaik figyelembe vételével.
- Előző évek farsangi jelmezeit megnézegetjük a képeken, felidézzük a nagyobbak előző évi élményeit.
- Vidám verseket, dalokat, mondókákat tanulunk mindkét csoportban, ezzel érzelmileg ráhangolódunk az ünnepre.
- Az érzelmi ráhangolódást segíti az egész óvodánk díszítése, mindenhol bohócok, farsangi szemüvegek, álarcok jelzik az ünnepi készülődésünket.
- A gyermekekkel szemüvegeket, különböző bohócokat, álarcokat festünk, ragasztunk a két hét folyamán, ezzel is ügyesítjük a kezüket, fejlesztjük finom mozgásukat. Mivel télűző farsangra készülünk, ezért a néphagyomány ápolás szellemében elkészítjük a “Kisze- bábot”, és minden gyermekkel újságpapírból néhány egyszerű mozdulattal, kis Kisze- babát készítünk. Megbeszéljük, hogy ezeket a farsangi ünnepségünk végén elégetjük majd. Ez mindig csodálkozást vált ki a legkisebbekből, hiszen ők most lesznek részesei ilyen mulatságnak, ünneplésnek.
A farsang napján jelmezbe bújnak a gyermekek, reggel már vidám gyermekdalokkal várjuk a kicsiket, megcsodáljuk szebbnél-szebb jelmezeiket. Mivel most még az előkészületek zajlanak óvodánkban, ezért az elmúlt évi jelmezeket tudom felidézni: volt Pillangó, Katicabogár, Varázsló, Boszorka, Királylány, Sárkány, Kacsa, Rendőr, Indián, Piroska, Hófehérke, Bohóc, Medve, Pókember, Superman akik együtt vigadoztak, ropták a táncot egész délelőtt.
A két csoport jelmezbe bújt gyermekserege bemutatkozik egymásnak, majd vidám műsorral köszöntik egymást, a táncos, játékos mulatozást folytatva ügyességi játékokat szervezünk a gyermekek szórakoztatására.
Ezek a játékok évenként változóak: pl. méznyalogató, szívószállal szörp kortyolgató, seprűtáncoltató, székfoglaló játék, találós kérdések a télről, az állatokról.
Idén meglepetéssel készülünk, és nagyon kíváncsiak vagyunk arra, hogy milyen jelmezbe öltöznek a gyermekek.
Amikor elfáradnak a gyerekek, süteménnyel, gyümölcsökkel, ivólével kínáljuk őket, amit az
SZMK-s anyukákkal együttműködve tálalhatunk a kicsik asztalára.
A zenés mulatozáshoz a gyermekeknek zenészeket hívunk, akiknek a műsorára tavaly is jót táncoltunk a gyermekekkel közösen.
A nap végére olyan ügyesen öltözködünk fel, mint még soha!
Az udvaron a KISZE-BÁB égetésre készülünk, sok kis ritmushangszerrel hangoskodunk, zajongunk, mondókákkal űzzük el a telet:
?Jöjjön a tavasz,
vesszen a tél.”
Elégetjük a Kisze-bábot, minden kis kisze-baba a tűzre kerül, majd a kicsik csodálkozásával, a nagyobbak huncutkás örömével énekelve, mondókázva várjuk a kikeletet:
?Jer, jer kikelet,
söprűzd ki a hideget,
ereszd be a meleget,
dideregtünk eleget!”
Turócy Imréné , tagóvoda vezető írása
A fenti írás megjelenési dátuma a lurkovilag.hu óvodai portálon: 2016-02-08